
W poprzednich wpisach doradzaliśmy, jak wykonać manicure hybrydowy krok po kroku oraz jak poprawnie go usunąć. Jeżeli znasz podstawy, a mimo to jesteś niezadowolona ze swoich stylizacji, Twój manicure nie trzyma się na paznokciach wystarczająco długo, lakier odrywa się lub odpryskuje już po kilku dniach, ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, naszą listę najczęściej popełnianych błędów i znajdź rozwiązanie swojego problemu.
1. Nieodpowiednie przygotowanie płytki paznokcia
Najczęstszą przyczyną nietrwałości stylizacji hybrydowej jest nieodpowiednie przygotowanie płytki paznokcia. Pamiętaj o zmatowieniu powierzchni paznokci przy pomocy bloku polerskiego lub polerki (nigdy nie używaj do tego celu pilnika). Zrób to delikatnie, ale dokładnie, nie zapominając o brzegach paznokci.
Ważnym elementem jest również odtłuszczenie paznokci. Bez tego warstwa bazy nie będzie dobrze trzymać się paznokcia i szybko odpadnie.
2. Zalanie skórek
Na trwałość manicure wpływa również precyzja jego wykonania. Pamiętaj o odsunięciu lub usunięciu skórek – ułatwi to etap malowania. Wiemy, że na początku przygody z hybrydą nie zawsze wszystko wychodzi idealnie, ale nie poddawaj się, naprawdę warto.
3. Niezabezpieczony wolny brzeg
Równie ważne jak precyzyjne poruszanie się pędzelkiem przy skórkach jest zabezpieczenie wolnego brzegu, czyli krawędzi paznokcia, która wychodzi poza opuszek palca. W tym celu należy po prostu nie zapomnieć o jej pomalowaniu warstwą bazy, lakieru i topu. W przeciwnym razie pod lakier może podejść powietrze, co będzie skutkować odpryskami.
4. Nakładanie zbyt grubych warstw produktu
Manicure hybrydowy nie będzie trwalszy, jeśli nałożymy grubsze warstwy produktów. Zbyt gruba warstwa nie utwardzi się w lampie, lakier będzie się marszczył i szybko odejdzie. Jeżeli martwisz się o zbyt słaby stopień pokrycia płytki lakierem lepiej nałożyć kilka, ale cienkich warstw.
5. Nieodpowiedni czas utwardzania i zły dobór lampy
Czas utwardzania warstw zależy od rodzaju lampy i lakierów. W lampach do utwardzania paznokci hybrydowych bardzo ważna jest ich moc. Im wyższa, tym lakier szybciej się utwardza. W ofercie sklepu Alexis znajdziecie lampy o mocy 48 W i większej, dzięki którym czas utwardzania jednej warstwy jest skrócony do 30 sekund. W przypadku lamp o niższej mocy czas będzie odpowiednio dłuższy. Kolory lakierów również mają wpływ na czas utwardzania. Np. kolor czarny zawiera więcej pigmentu niż kolor np. różowy, dlatego w przypadku koloru czarnego lepiej wydłużyć czas utwardzania do 60 sekund.
Istotną rzeczą jest również kształt lampy. Dużo lepszym rozwiązaniem są lampy zabudowane (rys. 1.), w których światło nie „ucieka”. W takiej lampie diody umieszczone są nie tylko na górze, ale również po bokach wieczka (rys. 2.). Zapewnia to odpowiednie utwardzenie wolnego brzegu i boków paznokci.


6. Wykonywanie manicure hybrydowego na paznokciach mających słabą kondycję
Manicure hybrydowy może być nakładany tylko na zdrowe paznokcie. Jeżeli masz wątpliwości co do kondycji swoich paznokci najpierw udaj się do dermatologa. Hybrydy nie są metodą na regenerację płytki paznokcia.
7. Nieodpowiednie usuwanie lakieru hybrydowego
Lakiery hybrydowe nie niszczą paznokci, ale niepoprawne ich usuwanie może przyczynić się do uszkodzeń. W osobnym artykule (https://e-alexis.pl/2019/03/06/usuwanie-manicure-hybrydowego/) opisywaliśmy jak poprawnie usunąć hybrydę z paznokci.
8. Zmiana kształtu paznokci po zakończeniu manicure
W punkcie 3 pisaliśmy jak ważne jest zabezpieczenie wolnego brzegu paznokcia. Jeżeli zaczniesz piłować paznokcie po wykonaniu manicure hybrydowego, spowoduje to otwarcie paznokcia na dopływ powietrza i zanieczyszczeń. Tym samym lakier może dużo szybciej odpaść.
9. Malowanie kciuka razem z innymi paznokciami
Malowanie kciuka razem z 4 pozostałymi paznokciami niesie za sobą ryzyko spłynięcia lakieru. Radzimy, żeby kciuk malować i wkładać do lampy osobno, na płasko, tak aby światło padało na każdą część paznokcia.
10. Przemywanie cleanerem każdej warstwy
Po utwardzeniu każdej z warstw hybrydowych w lampie, na powierzchni paznokcia powstaje lepka warstwa zwana warstwą dyspersyjną. Jest niezbędna, ponieważ zapewnia przyczepność kolejnym warstwom. Cleanerem przemywamy tylko warstwę dyspersyjną topu, chyba że mamy do czynienia z Dry topem, który tego nie wymaga.