+48 791 988 363
biuro@e-alexis.pl

Słowniczek pojęć związanych z manicure hybrydowym

W naszych wpisach często używamy profesjonalnych określeń związanych ze stylizacją paznokci. Żeby wszystkie posty były zrozumiałe postanowiliśmy stworzyć słowniczek terminów związanych z manicure. Pomoże on nieco, początkującym osobom.

Aceton – substancja, która dobrze rozpuszcza lakier hybrydowy, dlatego używamy ją do ściągania hybrydy. Pod względem chemicznym to bezbarwna, łatwopalna ciecz o ostrym, charakterystycznym zapachu. Praca z acetonem zawsze powinna odbywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Baza hybrydowa – preparat, nakładany na płytkę paznokcia przed malowaniem lakierem. Zwiększa przyczepność lakieru do płytki paznokcia. Wymaga utwardzenia w lampie.

Cleaner – preparat odtłuszczający. Przemywamy nim płytkę paznokcia po jej zmatowieniu, co zapewnia lepszą przyczepność bazy. Drugim zastosowaniem cleanera jest przemywanie warstwy dyspersyjnej po utwardzeniu topu. Pod względem chemicznym cleaner to zwykle środek dwuskładnikowy, składający się z alkoholu (najczęściej izopropylowego) i wody.

Gradacja pilnika – to jego ziarnistość. Im wyższa, tym pilnik jest łagodniejszy dla paznokci. Liczby na pilniku oznaczają ilość ziarenek znajdującą się w jednym centymetrze kwadratowym pilnika. Im mniejsza liczba, tym ziarenek jest mniej, ale są grubsze. Im wyższa, tym ziarenek w 1 cm2 jest więcej, dzięki czemu są drobniejsze, a pilnik łagodniejszy. 

Top hybrydowy – preparat, nakładany na utwardzone warstwy lakieru. Jego zadaniem jest nabłyszczenie i zabezpieczenie manicure. Wymaga utwardzenia w lampie.

Warstwa dyspersyjna – lepka warstwa tworząca się na utwardzanych powierzchniach kolejnych preparatów (bazy, lakieru i topu). Jej obecność jest zjawiskiem naturalnym. Zapewnia odpowiednią przyczepność kolejnym warstwom, dlatego należy przemyć tylko warstwę dyspersyjną powstałą po utwardzeniu topu. 

Wolny brzeg – część paznokcia, która wystaje poza opuszek palca. Schematycznie wolny brzeg został zaznaczony na rysunku nr 1.

Zdj. 1. Wolny brzeg paznokcia